Dne 28.1.2016 se je končalo dvodnevno srečanje finančnih institucij EU v Mannheimu v Nemčiji. Na vabilo poslovnih partnerjev so se predstavniki IZOP – Inštituta za zavarovalništvo in pravo v Mariboru s kolektivnimi člani udeležili številnih razgovorov o možnostih sodelovanja na področju investicij, ki so povezne z zavarovalništvom, zlasti v Republiki Sloveniji, Hrvaški in drugih državah bivše Jugoslavije.
Na kongresu je nastopilo več kot 100 predavateljev z zelo zanimivimi temami. Organizirani so bili tudi razgovori v ožjih skupinah predstavnikov raznih nemških zavarovalnih in finančnih institucij, v katerem je naš programski vodja prof. dr. Šime Ivanjko obrazložil pravno situacijo glede možnosti investiranja v Republiki Sloveniji in Hrvaški, ter delno v Republiki Srbiji. Zanimanje za to območje investiranja je zelo prisotno, vendar pa sodeč po razgovoru z udeleženci ugotavljamo, da ni možno pričakovati velikega investiranja v ta območja, dokler ne bo situacija stabilizirana in bo zlasti bolj jasen pravni okvir ter dani pogoji za varnost naložb. Zanimivo je, da so udeleženci dobro informirani o dejstvih, ki se pojavljajo v naših in tujih medijih. Motijo jih predvsem stalne spremembe na pravnem področju, predvsem pa nedorečenosti in spremembe na področju davčne politike. Kritični so tudi do ureditve delovnega razmerja in personalnih sprememb na raznih vodilnih mestih v državah. Precejšnji interes je za nakup nepremičnin, zlasti ob morju na Hrvaškem in mnogi so prav tako zainteresirani za sodelovanje v skupnih projektih.
IZOP je ponudil možnost informiranja in iskanja potencialnih možnosti za investicije na omenjenih območjih, pri čemer so sklenjeni tudi dogovori o nadaljnjem sodelovanju.
Zelo zanimiva so bila predavanja visokih finančnih in zavarovalnih strokovnjakov, ki niso samo analizirali dane situacije, ampak tudi posredovali predvidevanja, ki jih je možno pričakovati zlasti v tem in naslednjem letu. Velika neznanka je vstop Irana na evropski trg in problemi, ki se začenjajo pojavljati v kitajskem gospodarstvu. Osnovna ideja vseh predavateljev glede ekspanzije nemškega gospodarstva na južne trge, je določena zadržanost in spremljanje razvoja posameznih držav. Prisoten je strah pred negativnimi izkušnjami, ki so jih doživele banke in finančni investitorji v času krize, za katero menijo, da še vedno obstaja v državah južne Evrope.
Poudarek številnih predavateljev je bil na nujnosti digitalizacije vseh opravil in zmanjšanju stroškov ter poglabljanju kvalitetne organizacije. Da se bo število delavcev, ki delajo na področju finančnega gospodarstva zmanjšalo, sploh ni sporno. Posveča se velika pozornost strokovnemu znanju, zlasti na področju zavarovalništva, kjer novi predpisi EU spreminjajo praktično celotni sistem zavarovalništva, pri čemer se zavarovalnice bistveno bolj posvečajo ohranjanju finančne stabilnosti in obstoječega portfelja, manj pa širjenju dejavnosti. Težnje po monopolnih položajih so po mnenju mnogih preteklost, je pa bodočnost v lokalnem delovanju in medsebojnem poslovnem povezovanju v razne oblike konzorcijev, na področju zavarovanja pa se zlasti favorizira sozavarovanje med različnimi zavarovalnicami, pri čemer bi se zmanjšali stroški za pozavarovanja. Klasične vrste zavarovanja bodo stagnirale, bodo pa zavarovalnice posvečale pozornost novim produktom, pri čemer je primarna naloga zavarovalnih posrednikov, da iščejo nova kritja za nove nevarnosti.
Precej je bilo govora o novem sistemu delovanja posrednikov, katerih posli se bodo bistveno ločevali od zastopniških poslov po strokovnosti in nekateri se zavzemajo, da se posredniška provizija deli med naročnikom, to je zavarovalcem in zavarovalnico, glede na koristi, ki jo imajo od njegovega dela tako zavarovalec kot zavarovalnica. Zanimive so bile tudi informacije, ki so jih posredovali nekateri, o določenem poskusu vračanja na stari tradicionalni sistem plačila posredniške provizije kot ga pozna Evropa, tudi v državah kot so Anglija, Danska, Švedska in Finska, ki so pred nekaj leti uvedle parcialni sistem plačila posredniške provizije kot plačila za svetovanje (honorar sistem). Glede razvoja v tem in naslednjem letu je večina predavateljev zastopala zmerni optimizem in dala poudarek na preventivnem delovanju preprečevanja škodljivih posledic trga. Na področju finančnih transakcij postajajo kreditna zavarovanja in druge oblike zavarovanja bistveno bolj pomembna kot doslej. Kriza je namreč jasno pokazala, da je treba pozornost posvetiti predvsem ohranjanju portfelja in varstvu zavarovalno tehničnim rezervam, ki jih imajo zavarovalnice, pri čemer je bila uporabljena tudi simbolika na uvodnem predavanju, kako je treba braniti obstoječe stanje pred nevarnostmi zadetka, pri čemer so uporabili simboliko nogometnega vratarja.
Razumljivo je, da je največ pozornosti izzval bivši grški finančni minister Varufakis, ki je zelo jasno analiziral celotno grško problematiko in opozoril, da se grški scenarij lahko zgodi katerikoli državi v EU zlasti pa je to možno v južnih, manj razvitih državah.
Posebej je bilo zanimivo predavanje avtorice knjige o monetarnih elitah, ki je govorila o psiholoških in genetskih predpostavkah uspešnega finančnega strokovnjaka ter o prenašanju modelov iz Amerike v Evropo. Po njenem mnenju je danes resnično bogastvo socialni kapital, ne pa fizični kapital. Socialna omrežja danes omogočajo, da se lastnosti človeka, ki je po njenem mnenju genetsko opremljen z lastnostmi kot so prijaznost do drugih, želja po komuniciranju, spoštovanje tradicionalnih vrednot, družinske povezave, garancija za njegov uspeh. Pri tem vidi tudi določeno nevarnost, kajti omenjene skupine se med seboj tesno povezujejo v okviru ti. razumnega prijateljstva in je posamezniku, ki nima omenjenih lastnosti, težko vstopiti v tovrstna povezovanja, v katerih se te vrednote negujejo. Zlasti je zanimiv njihov odnos do medijev. Te skupine niso zainteresirane, da se pojavljajo v medijih, bodisi v negativni ali pozitivni luči, s tem, da zlasti ščitijo pred mediji svoje medsebojne povezave. Načeloma nikoli ne vodijo medijskih razprav, praviloma jih bojkotirajo. Gre za elito v družbi, za katero je morda genetsko usposobljenih do 5% ljudi, ki uspejo ustvariti z idejo imperij, vendar ne v smislu denarnega bogastva, temveč imperij medsebojnih povezav, pri čemer sodobna tehnologija omogoča neslutene možnosti tovrstnega povezovanja. Jasno je, da so pri tem tudi nevarnosti, da se skozi njihovo delovanje, ki je praviloma legalno ampak prikrito javnosti, lahko vpliva na različne politične in druge odločitve.
Kontakti, ki so jih predstavniki IZOP vzpostavili z različnimi institucijami, so začetek še tesnejšega sodelovanja članov IZOP-a s poslovnimi partnerji iz držav članic EU in vizija IZOP-a, da postane center koordinacije med zainteresiranimi poslovnimi partnerji iz EU z območjem bivše Jugoslavije, se počasi uresničuje.
Š. Ivanjko