V ponedeljek, dne 12.9.2016, so bile na 1. programu RTV Slovenija v prispevku »Izbrisani podjetniki« v oddaji Tednik prikazane tragične posledice sprejetja Zakona o finančnem poslovanju iz leta 1999. V prispevku sem pojasnil razloge sprejetja tega zakona in povedal, da je ta zakon »legaliziral nedejavnost pravosodja«. Zaradi omenjene izjave sem sprejel več očitkov in kritiko, da ta izjava ni utemeljena.
Zaradi časovne omejitve prispevka, v kateri je avtorica, ga. Vanja Kovač, zelo argumentirano in pestro predstavila celotno problematiko, je treba dodati še temeljni razlog za sprejetje omenjene politične odločitve v obliki zakona. Zakon ima primarno značaj politične odločitve, s katero se je poskušalo upravičiti nedejavnost in nespoštovanje zakona v pravosodju. Doslej še nikoli nismo slišali razlogov za opustitev zakonske dolžnosti slovenskega pravosodja, da opravi postopke likvidacije ali stečaja nad podjetji, ki niso bila dokapitalizirana oziroma niso poslovala. Dolžnost sodišč, da po uradni dolžnosti sprožajo postopke stečaja ali likvidacije, je bila določena v Zakonu o gospodarskih družbah in v Zakonu o prisilni poravnavi, stečaju in likvidaciji, ki je v Sloveniji veljal kor republiški zakon od osamosvojitve 1991. leta.
Moja izjava o tem, da je bil sporni Zakon o finančnem poslovanju podjetij iz leta 1999 legalizacija opustitve zakonske dolžnosti v pravosodju, pa temelji na sledečem:
-
Po sprejetju Zakona o gospodarskih družbah (Ur. l. 30/93 z dne 10.6.1993) je bilo nujno uskladiti vse gospodarske družbe, ki so bile ustanovljene po Zakonu o podjetjih bivše Jugoslavije, do 31. maja leta 1994. V posebnih določbah zakona je bil določen postopek in sankcije za tiste družbe, ki se niso do omenjenega roka uskladile. Ta rok je naknadno bil podaljšan do 1.1.1995. V določbi 5. odstavka 580. člena ZGD je bilo določeno: »Obstoječe družbe in druge organizacijske oblike podjetij in organizacij, ki se ne uskladijo z določbami tega zakona v rokih, določenih v prvem, drugem in četrtem odstavku tega člena, se likvidirajo in izbrišejo iz registra; likvidacijo opravi sodišče po uradni dolžnosti za račun družbe oziroma družbenikov.« Ta odstavek je veljal zlasti za dolžnost dokapitalizacije družb. Družbeniki, ki niso dokapitalizirali svoje družbe do omenjenega datuma v skladu z določbami ZGD, so odgovarjali za obveznosti do upnikov kot družbeniki v družbi z neomejeno odgovornostjo oziroma kot podjetnik posameznik, v skladu s šestim odstavkom istega člena.
-
V 1. odstavku 583. člena ZGD je prav tako bila določena dolžnost sodišč, da opravijo postopek likvidacije po določbah ZGD: »Organizacije in skupnosti, ki se niso preoblikovale po zakonu o podjetjih, uskladijo pravno-organizacijsko obliko z določbami tega zakona do 31. maja 1994, sicer se likvidirajo in izbrišejo iz registra; likvidacijo opravi sodišče po določbah tega zakona.« Ta določba pa ni predvidevala, da bi družbeniki d.o.o. oziroma delničarji delniške družbe odgovarjali za obveznosti družbe kot družbeniki pri d.n.o.
Glede na to, da pravosodje tega ni spoštovalo, je Državni zbor z novelo Zakona o prisilni poravnavi, stečaju in likvidaciji leta 1997 zelo jasno v 2. in 3. odstavku zapisal sledeče:
-
V prvem odstavku 3. člena je bilo določeno: »Stečajni postopek lahko predlagajo upniki, sam dolžnik ali osebno odgovorni družbenik.«
-
V noveliranem 2. odstavku 3. člena istega zakona, pa je bilo izrecno napisano: »Ne glede na prejšnji odstavek pristojno sodišče uvede stečajni postopek po uradni dolžnosti nad dolžnikom v primeru, da dolžnik ni zagotovil izplačila plač za obdobje zadnjih treh mesecev ali ima dolžnik blokiran žiro račun oziroma je nelikviden zadnjih 12 ali več mesecev.«
-
V tretjem odstavku istega člena pa je zakonodajalec še dodal: »V ta namen Agencija za plačilni promet enkrat mesečno obvešča pristojno sodišče o podjetjih, ki izpolnjujejo pogoje za uvedbo stečajnega postopka, določenega v prejšnjem odstavku. Način zbiranja podatkov o izplačilu plač podpiše minister pristojen za delo.«