Na tradicionalnem 26. posvetu Medicina, pravo in družba, ki je potekal od 23. do 24. marca 2017 v Mariboru, je bilo govora o varnosti pacienta in zdravstvenih delavcev. Omenjen posvet sta organizirala Pravniško društvo in Zdravniško društvo v Mariboru. Ob posvetovanju je bil izdan obsežen zbornik, ki so ga uredile Suzana Kraljič, Jelka Reberšek Gorišek in Vesna Rijavec in ga je založila Univerzitetna založba Univerze v Mariboru.
Programski vodja IZOP – Inštitut za zavarovalništvo in pravo v Mariboru, prof. dr. Šime Ivanjko, je na posvetu, skupaj s svojim kolegom prof. dr. sc. Miroslavom Džidićem iz Pravne fakultete v Mostarju, predaval o Zavarovanju odgovornosti kot varstvo pacientov in zdravstvenih delavcev. Referat je v celoti objavljen v omenjenem zborniku (str. 91-107).
V svojem predavanju je posebej opisal sodobne pristope zavarovanja odgovornosti za posledice strokovnih zdravniških napak in obrazložil specifična vprašanja zavarovanja odgovornosti v zdravstvu, ki je v praksi manj znano. Na koncu predavanja je injiciral tudi diskusijo o ureditvi odgovornosti zdravstvenega osebje de lege ferenda, pri čemer se je zavzel za posebno organiziranje Vzajemne zavarovalnice, ki bi se ukvarjala kot specializirana zavarovalnica za vse vrste zavarovanj na področju zdravstva.
Glede na to, da se v praksi vsakodnevno pojavljajo številni odškodninski zahtevki zaradi strokovne medicinske napake oziroma zapletov in podobno, predlaga, da bi v Sloveniji bilo nujno razmišljati o novih sodobnih oblikah nadomestila za zdravniške napake, zmote in komplikacije na podlagi izkušenj držav, ki izvajajo varstvo pacientov na podlagi no fault sistema. V zborniku je no fault sistem podrobno obrazložen, temelji pa na nadomestilu škode, ne pa na odgovornosti za škodo.
Priporočamo vam branje zanimivih razmišljanj o problematiki, ki bo nedvomno, v okviru medikalizacije družbe, zaznamovala 21. stoletje.