Ključne besede: število zavarovalnic; zavarovalnice, zastopniki in posredniki iz EU
Če danes vprašate delavce v zavarovalništvu in zavarovance, koliko zavarovalnic je prisotnih na zavarovalnem trgu v Sloveniji, bodo presenečeni, če jim poveste, da lahko dober posrednik išče ustrezno zavarovanje pri nekaj sto zavarovalnicah. Od vstopa Slovenije v EU se število zavarovalnic s sedežem v EU v Sloveniji vsakodnevno bistveno povečuje. Zlasti zanimivi so njihovi specializirani produkti, ki jih zavarovanci še ne poznajo. V nadaljevanju objavljamo nekaj osnovnih podatkov o številu zavarovalnic in zavarovalnih zastopnikov ter posrednikov, s tem, da bomo v bodoče poskušali prikazovati tudi posebnosti posameznih zavarovalnic.
Zavarovalništvo predstavlja izjemno pomembno gospodarsko panogo. Pomen zavarovalništva za gospodarstvo posamezne države merimo z deležem zavarovalnih premij v bruto domačem proizvodu.[1] Po podatkih Statističnega zavarovalniškega biltena 2016 je bilo v Sloveniji leta 2015 zbrane 1.975,4 mio EUR zavarovalne premije, s čimer je bil delež zavarovalništva v bruto domačem proizvodu 5,8%,[2] slovenski zavarovalni trg pa, v primerjavi z zavarovalnim trgom ostalih članic EU, ocenjen kot srednje razvit.[3]
Na slovenskem zavarovalnem trgu z dovoljenjem Agencije za zavarovalni nadzor in s sedežem v Sloveniji trenutno posluje 14 zavarovalnic, 2 pozavarovalnici, 3 pokojninske družbe ter Pool za zavarovanje in pozavarovanje jedrskih nevarnosti GIZ. Registriranih je 476 zavarovalno zastopniških družb, 953 zavarovalnih zastopnikov – samostojnih podjetnikov, 86 zavarovalno posredniških družb in 9 zavarovalnih posrednikov – samostojnih podjetnikov. Dovoljenje za opravljanje poslov zavarovalnega zastopanja ima 9047 oseb, za opravljanje poslov zavarovalnega posredovanja pa 1781 oseb.[4]
Zavarovalne posle na območju Slovenije opravljajo tudi zavarovalnice, ki imajo sedež na območju katere od držav članic EU, pred začetkom poslovanja v Sloveniji pa so opravile predpisan postopek obveščanja nadzornega organa. Slednje zavarovalne posle opravljajo bodisi neposredno bodisi preko podružnice. Zavarovalnice držav nečlanic EU smejo zavarovanja v Sloveniji sklepati zgolj preko podružnic, pri čemer morajo za ustanovitev le-teh pridobiti dovoljenje Agencije za zavarovalni nadzor in v nekaterih primerih kot garancijo položiti določena sredstva.[5] V Sloveniji zavarovalne posle neposredno opravlja 726 zavarovalnic s sedežem v državah članicah EU, 7 pa jih posluje preko podružnice. Neposredne posle zavarovalnega zastopanja oziroma zavarovalnega posredovanja na območju Slovenije je upravičeno opravljati 5838 zavarovalno zastopniških in zavarovalno posredniških družb oziroma zavarovalnih zastopnikov in zavarovalnih posrednikov s sedežem v državah članicah EU.[6] Omenjene zavarovalnice, zavarovalni zastopniki in zavarovalni posredniki iz držav članic EU imajo enak položaj, pravice in obveznosti kot zavarovalnice s sedežem v Sloveniji. Teh zavarovalnic ne smemo obravnavati kot tuje zavarovalnice. Izraz tuja zavarovalnica se lahko nanaša le na zavarovalnico, ki bi poslovala v Sloveniji preko podružnice in ima sedež v državi, ki ni članica EU. Pri tem je potrebno posebej opozoriti na temeljno pravilo, ki velja v EU, da nadzor nad poslovanjem zavarovalnic s sedežem v članicah EU v Sloveniji izvaja nadzorni organ njihove države, ne pa Agencija za zavarovalni nadzor. Razumljivo pa je, da morajo tudi te zavarovalnice poslovati v skladu s slovensko zakonodajo, ki ureja pravna razmerja s potrošniki. Slovenski nadzorni organi tako nadzirajo le razmerja med omenjenimi zavarovalnicami in potrošniki v skladu z Zakonom o varstvu potrošnikov in drugimi predpisi.
Dejstvo, da je na slovenskem dvo-milijonskem trgu prisotnih toliko zavarovalnic, daje velike možnosti zavarovalnim posrednikom, pa tudi zavarovancem, ki lahko pri iskanju najboljšega zavarovanja opravijo povpraševanje pri omenjenih zavarovalnicah, ki so praviloma tudi specializirane za določena področja. Doslej prisotnost tolikšnega števila zavarovalnic v Sloveniji ni bila prav prepoznavna, glede na to, da posredniki iz takšnih ali drugačnih razlogov več ali manj poslujejo s tako imenovanimi domačimi zavarovalnicami. Ob uveljavitvi Direktive o distribuciji zavarovalnih produktov, ki mora biti do 23.2.2018 implementirana tudi v slovenski pravni red, bo omenjeno dejstvo bistveno vplivalo na zavarovalni trg ter na položaj zavarovalnih zastopnikov in še posebej posrednikov.
[1] Starman D. in soavtorji, Učbenik za zavarovalne zastopnike in zavarovalne posrednike (1. del – Zavarovalne, etične in pravne osnove), Slovensko zavarovalno združenje, g. i. z., Ljubljana 2014, str. 21.
[2] Statistični zavarovalniški bilten 2016, Slovensko zavarovalno združenje, g. i. z., Ljubljana 2016, str. 55, dostopen na:
http://www.zav-zdruzenje.si/wp-content/uploads/2016/06/Statisticni-zavarovalniski-bilten-2015.pdf.
[3] Poročilo Agencije za zavarovalni nadzor za leto 2015, str. 30, dostopno na:
https://www.a-zn.si/wp-content/uploads/letno_porocilo-2015.pdf.
[4] Podatki Agencije za zavarovalni nadzor, dostopni na: https://www.a-zn.si/.
[5] Starman D. in soavtorji, Učbenik za zavarovalne zastopnike in zavarovalne posrednike (1. del – Zavarovalne, etične in pravne osnove), Slovensko zavarovalno združenje, g. i. z., Ljubljana 2014, str. 33.
[6] Podatki Agencije za zavarovalni nadzor, dostopni na: https://www.a-zn.si/.