Nedavno je na spletni strani Inštituta za zavarovalništvo in pravo v Mariboru bil objavljen prispevek z naslovom “Novi pristopi pri delovanju Društva za medijsko kulturo v Mariboru”.
V sestavku so bila prikazana stališča prof. dr. Ivanjka o zgodovini in razvoju medijev in medijskega prava v Sloveniji, ki so bila zaokrožena z mislijo, da je zaradi digitalizacije in uvajanja novih tehnologij na področju medijev potrebno “izobraziti novo generacijo pravnikov in drugih strokovnjakov za medijsko področje, ki so neobremenjeni s preteklostjo.“
V luči zapisanega je prof. dr. Ivanjko vodenje in izvajanje aktivnosti Društva za medijsko kulturo v Mariboru prepustil mladim pravnikom in drugim strokovnjakom za medijsko področje. Tako se je prevetrila sestava članov društva, med katere lahko sedaj štejemo tudi sodniške in odvetniške pripravnike ter doktorske študente, ki nas druži predvsem želja, da s svojim pravnim znanjem zvišamo raven medijske kulture v Sloveniji. Ker je prevetrena sestava kot svojega predstavnika izbrala prav mene je zato prav, da širšo javnost seznanim s svojimi nazori o medijih v Sloveniji, nato pa kratko predstavim tudi program delovanja Društva za medijsko kulturo v Mariboru.
Čeprav se kot doktorski študent na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani posvečam predvsem področju kazenskega prava mi problematika medijskega diskurza in medijskega prava nista tuja. Moje zanimanje za področje sovpada s časom, ko sem kot asistent prof. dr. Kneza (sedaj sodnika na Ustavnem sodišču RS) leta 2016 začel sodelovati pri izvajanju predmeta medijsko pravo na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru. Že pred tem sem bil kritičen bralec in gledalec. A od poglobitve znanja medijskega prava in preučevanja povezanih stališč Evropskega sodišča za človekove pravice sem na medijsko poročanje pričel gledati iz drugega zornega kota. Ne da mi več miru védenje, v kakšni meri lahko mediji in medijske sodbe vplivajo na življenja posameznikov (spomnimo se tukaj na poročanje o tragični aferi ravnatelja mariborske srednje šole). Prav zaradi tega sem se odločil, da v svoje roke prevzamem vodenje skupine mladih pravnikov, ki želijo ustaljeno stanje tako ali drugače premakniti na bolje.
Srednje in dolgoročni program društva se tako v jedru ne bo spremenil. Še vedno se bomo trudili za izboljšanje medijske kulture. Naš cilj je vzpostavitev medijskega diskurza, v katerem vsak udeleženec spoštuje pravna pravila in načela ter strmi k ravnanju v skladu z novinarsko etiko. Prav tako se bomo še dalje trudili vzpostaviti dialog z medijskimi institucijami in med svoje vrste skušali pritegniti mlade svobodomiselne novinarje.
Razmišljanj in pisanj pa ne bomo omejili na anomalije v tiskanih in drugih tradicionalnih oblikah medijev. Kot predsednik Društva za medijsko kulturo v Mariboru se bom zavzemal za to, da sledimo trendom digitalizacije v medijih in pravu ter drugim spremembam v družbi. Ne moremo pozabiti, da na svobodo informiranja ne vplivata zgolj časopis in televizija, temveč tudi družbena omrežja in širše pravna ureditev možnosti izmenjave informacij na spletu sploh.
V tem smislu se bomo v društvu posvetili tudi temam kot so:
- ureditev zasebnosti na spletu,
- varstvo osebnih podatkov in možnost dostopa do informacij javnega značaja,
- problematika sovražnega govora v komentarjih na spletnih portalih,
- pa tudi objavljanju fotografij in videoposnetkov na spletu (spomnimo tukaj na grotesken primer “Facebook umor” iz konca preteklega leta).
Seveda so za dosego tako težko dosegljivih ciljev nujni zdravi in trdni temelji. Zaradi tega si bomo kratkoročno najprej prizadevali za to, da se kot mladi pravniki še bolje izobrazimo in seznanimo s področjem medijskega prava in etike. Tako bomo na redna srečanja pritegnili izkušene novinarje, odvetnike in druge strokovnjake, ki nam bodo skušali razumevanje medijev predstaviti iz svojega gledišča. Prizadevali si bomo tudi za pritegnitev novih članov, ureditev infrastrukture in izpolnitev drugih pogojev, ki so nujni za uspešno delovanje društva, med katerimi gre gotovo omeniti vzpostavitev lastne spletne strani.
Želim si, da bi v Sloveniji bilo več skupin mladih, ki bi si drznili naredili kakšen korak (pa naj bo še tako majhen) za doprinos k bolj zdravim družbenim odnosom. V imenu vseh članov Društva za medijsko kulturo v Mariboru se zahvaljujem predsedniku društva v odhodu, prof. dr. Ivanjku, da nam je takšno udejstvovanje omogočil v okviru Društva za medijsko kulturo. Če pomislim zgolj na zakladnico literature in sodnih odločb, ki ga je društvo pod njegovim vodstvom zbralo v vseh letih delovanja, je jasno, da bomo zastavljene cilje dosegli hitreje, ker nam je pot tlakoval prav on. Hkrati upam, da bo kot član ostal aktiven tudi v prihodnje. Od njega se imamo namreč gotovo veliko za naučiti.
Jan Stajnko, mag. prava