V Franciji je sodišče zavrnilo tožbeni zahtevek upravičencev iz življenjskega zavarovanja očeta, ki je umrl zaradi posledic cepljenja proti covidu-19. V obrazložitvi svoje sodbe se sodišče sklicuje na določbo v zavarovalnih pogojih, ki izključuje kritje smrti, ki je povezana z nepreverjenimi metodami zdravljenja. Po mnenju sodišča je cepljenje proti covidu-19 nepreverjena metoda in dodaja, da je pokojnik vedel, da gre za cepljenje s cepivom, ki še vedno spada v nepreverjena zdravila. Sodišče se tudi sklicuje, da cepljenje ni obvezno.
V splošnih pogojih za življenjsko zavarovanje slovenskih zavarovalnic ni najti tako izrecne izključitvene klavzule, kot je to v Franciji, vendar je v slovenskih pogojih govora o izključitvi kritičnih bolezni, ki se povezujejo s HIV.
Da ne bi v Sloveniji zavarovanci življenjskega zavarovanja živeli v negotovosti glede izključitve izplačila zavarovalne vsote v podobnih primerih (možna je razlaga, da gre pri cepljenju za »kritično bolezen« oziroma nepreverjeno zdravljenje), bi bilo primerno, da zavarovalnice javno podprejo cepljenje z izjavo, da so morebitne posledice cepljenja in zdravljenja covida-19 krite z življenjskim zavarovanjem. Primer razmišljanja francoskega sodišča je nevaren z vidika oviranja splošnega prizadevanja, da bi s cepljenjem preprečili širjenje okužbe.
Š. Ivanjko