Digitalizacija da, vendar v simbiozi z ostalimi pojavi spreminjanja družbe …
Na letošnjem 32. mednarodnem srečanju pravnikov in medicincev v okviru posveta Medicina in pravo je bila vrsta zanimivih predavanj o vizijah bodočega razvoja naše družbe v luči pričakovanih tehnoloških sprememb.
Eno od posebej aktualnih za sedanji trenutek je bilo predavanje Ministrice za digitalno preobrazbo dr. Emilije Stojmenove Duh z naslovom: »Načrtovanje digitalizacije (digitalna transformacija) in tehnologije«, v katerem je posebej poudarila program dela njenega ministrstva na realizaciji digitalizacije v naši družbi. Razen zanimive vsebinske zasnove je pri njenem nastopu bilo mogoče zaznati zavzetost in prepričanost v udejanjanje digitalizacije vsega, kar je mogoče digitalizirati.
Digitalizacija je brez dvoma pomembna in nujna, vendar bodo v bližnji bodočnosti k spremembam prispevale tudi druge pojavne oblike, posredno ali neposredno povezane z digitalizacijo, ki bi tudi morale biti v programu širšega delovanja dotičnega ministrstva, kot so pojavi:
1. mobilizacije, ki v obliki pametnih telefonov predstavlja dejstvo, da vse več vsebin in funkcij postaja mobilnih in uporabnih za široko množico koristnikov;
2. pregledovanja mobilnih vsebin, ki bo omogočilo nadzorovanje in upravljanje različnih naprav s kretnjami in besedami;
3. deintermediacije, ki omogoča neposredni stik med proizvajalci in potrošniki brez posrednikov;
4. preoblikovanja, kot oblike prisile, s katero bomo postali nujno prilagodljivi in se znali nenehno spreminjati;
5. odnosa med našo človeško sposobnostjo in tehnologijo, ki postaja vse bolj inteligentna in omrežna;
6. avtomatizacije, ki nam omogoča, da v življenju vse postaja bolj samodejno predvidljivo;
7. virtualizacije, ki nam omogoča, da vse več izdelkov in storitev lahko virtualno obdelamo in s tem prihranimo veliko stroškov;
8. prisotnosti večjega pričakovanja od umetne inteligence, ki postaja čedalje boljša pri napovedovanju našega vedenja;
9. robotizacije in drugih naprednih pohodnih strojev, ki nam prihranijo nesmiselno in monotono delo;
10. spregleda vloge prava in etičnosti pri srečanju človeka z vsemi opisanimi pojavi.
Nevarno je pristopiti ozko (selektivno) in posvečati enostransko pozornost samo neposredno digitalizaciji in spregledati prepletanje in medsebojne vplive, ki bodo v prihodnje vodili človeštvo do velikanskih preskokov na razvojni poti.
Šime Ivanjko