Zmotno je splošno mnenje, da so starejši ljudje nekoristni, neustvarjalni in da obremenjujejo družbo. Ni sporno, da zagovorniki evtanazije razmišljajo, da bi uporabniki evtanazije primarno bili starejši, čeprav tega ne povedo javno. Družba nas starejše pošilja na družbeno obrobje predvsem zaradi prepričanosti, da smo starejši neustvarjalni, čeprav so starejši ljudje lahko zelo ustvarjalni, če bi to družbeno okolje prepoznalo in jih podpiralo v smeri odkrivanja in podpore ustvarjalnosti, ki kot stalna spremljevalka vsakega človeka ni povezana samo z aktivnim obdobjem človekovega življenja.
Mnogi ljudje odkrijejo svoje ustvarjalne potenciale in interese šele v poznejših letih življenja, kot to dokazujejo številni primeri v praksi. Na primer Raymond Chandler, znan pisatelj kriminalk, je začel pisati romane v svojih petdesetih letih. Laura Ingalls Wilder, avtorica priljubljene serije knjig “Mala hiša na preriji”, je knjige začela pisati v svojih sedemdesetih letih idr.
Starejši ljudje imamo lahko več časa in osvobojeni vsakodnevnih obveznosti lahko izrazimo svojo ustvarjalnost, kot so vrtnarjenje, obrt, pisanje, glasba, ples, kuharstvo, oblikovanje in še veliko več, ker imamo praviloma bogate izkušnje, modrost in perspektivo in lahko prispevamo k izjemnosti ustvarjalnih del.
V zasnovi je ustvarjalnost sposobnost ustvarjanja novih idej, konceptov, povezav in rešitev na inovativen način v povezavi s svojo edinstveno domišljijo. Starejši smo pogosto sposobni videti svet na drugačen način, opaziti (tudi) neobičajne povezave, preseči ustaljene meje in ustvariti nekaj novega, podkrepljenega s prakso in z zavedanjem.
Kreativnost ni nekaj, kar je rezervirano le za nekatere starostnike, saj lahko vsak razvije svojo ustvarjalnost z izvajanjem različnih dejavnosti skozi prakso in vztrajnost.
Starejši ljudje imamo pravico do spoštovanja, skrbi in dostojanstva, saj smo prispevali k sedanjemu bogastvu družbe skozi svoje življenje in se zavedamo, da imamo še vedno veliko za ponuditi družbenemu okolju, kot so: izkušnje, modrost, mentorstvo za mlajše … in pogosto imamo ključno vlogo pri ohranjanju družinskih vezi ter prenašanju vrednot.
Mi starejši pričakujemo in bi želeli, da bi družbeno okolje spodbujalo in podpiralo ustvarjalnost starejših ter jim omogočilo priložnosti za izražanje njihovih zmožnosti, namesto da jih obravnava kot družbeno breme in oviro za hitrejši družbeni razvoj …
Ivanjko