Študentje prava se zelo radi pogovarjajo o svojem bodočem poklicnem delu. Ob prihodu na pravno fakulteto imajo dokaj nejasne pojme o tem, kaj pomeni poklic pravnika, kaj dela poklicno in kakšna je njegova vloga v družbi. V njihovih razmišljanjih so prisotne pozitivne in negativne strani o pravnikih oziroma še konkretneje o odvetnikih. Nekoč sem študente vprašal, kaj menijo o znanem Shakespearovem reku: “The first thing we do, let’s kill all the lawyers.” (Najprej pobijmo vse odvetnike). To je rečeno v IV. prizoru II. dela Henrik VI., ki je bil napisan med letoma 1596 in 1599. Ta stavek se pogosto uporablja za omalovaževanje pravne stroke ali vsaj za priznanje vseprisotne karikature pokvarjenega in predragega pravnega svetovalca. Študenti so bili presenečeni in so bili prepričani, da je to šala ali posrečen aforizem in da v tem stavku ni moč najti ničesar pozitivnega o pravnikih.
Ko pa sem študentom prebral sceno, v kateri je ta stavek izrečen, in jim pojasnil, da je to izgovoril zloben lik z imenom Dick Mesar, grozeč morilec, ki ubije vsakogar, ki zna brati, in zažiga vse knjige ter je desna roka Jacka Cadea, ki vodi upor proti kralju Henriku, potem ta stavek dobi bistveno drug, pozitiven pomen. Cade in Dick sta agresivno antiintelektualna in se zavedata, da bo upor in revolucija zmagala s prevzemom nevednega ljudstva, če ne bo odvetnikov, ki branijo obstoječi družbeni sistem. Shakespeare odvetnike s tem stavkom predstavlja kot temeljno obrambo pred najbolj grobimi manifestacijami oblasti in pred revolucionarnimi spremembami, ki jih izvajajo skupine zločincev. Avtor pronicljivo spoznava in opozarja, da odprava odvetnikov pomeni korak v smeri totalitarne oblike vladavine brez prava. Po vsej verjetnosti je bila Shakespearu znana Magna carta libertatum, sprejeta leta 1215 prav v Angliji – torej 300 let pred zapisom omenjenega stavka, ki je v osnovi obramba človeka pred kraljevo oblastjo. Pri tej obrambi posameznika pred oblastjo pa imajo pravniki primarno vlogo, ki jo pa žal v praksi še danes mnogokrat pogrešamo, kadar pravniki zlorabljajo pravo, da bi branili oblast pred posameznikom …
Študenti so ob tem primeru spoznali, da kljub prvotno negativnemu prizvoku omenjenega stavka »Najprej pobijmo vse odvetnike«, v osnovi vsebuje pozitivni pristop k vlogi odvetnikov; in drugo, da je treba izgovorjeni ali zapisani stavek vedno razlagati na podlagi njegove umestitve v kontekst širšega pomena, da bi se lahko dojel njegov pomen.
P.s.
Ta razmišljanja nimajo nič opraviti (ali pač) z obravnavanjem odvetnikov v času socializma, ko se je po letu 1945 tudi razpravljalo o odpravi Pravne fakultete v Ljubljani in omejevalo poklicno delo odvetnikov.
Š. Ivanjko