Dne, 14. 3. 2025, je bila javnosti predstavljena 2. dopolnjena izdaja monografije avtorja prof. em. dr. Šimeta Ivanjka, Zakaj ste nas kaznovali, v angleščini: Why have you punished us?. Monografija je bila prevedena v angleščino na pobudo strokovnih služb Evropske komisije.
Avtor se s to problematiko ukvarja že 25 let, ko je po naročilu Ministrstva za drobno gospodarstvo v februarju 1999 izdelal osnutek Zakona o finančnem poslovanju podjetij (ZFPPod), ki je bil v obdobju od februarja do maja v javni razpravi, ki je pozitivno ocenila osnutek, namenjen varstvu malih podjetij. V maju 1999 so Slovensko sodniško društvo in predsednik Okrožnega sodišča v Ljubljani, ob sodelovanju ministrstva za finance, zamenjali vsebino, pod naslovom avtorjevega osnutka zakona, z bistveno drugo vsebino. Avtorjev osnutek je urejal varstvo malih gospodarskih družb pred velikim sistemi, zamenjana vsebina pa se je nanašala na izbris družb brez urejanja postopka likvidacije in ex lege prenos vseh dolgov izbrisanih družb na družbenike oziroma delničarje mimo spregleda pravne osebnosti, ki je urejena v Zakonu o gospodarskih ?. Avtor osnutka, ki je bil izdelan po naročilu ministrstva in sklepu vlade z dne 14.1.1999, o zamenjavi vsebine v njegovem osnutku sploh ni bil obveščen.
Šele po 25 letih, v oktobru 2024, je avtor monografije ugotovil dejanski vzrok zamenjave teksta v njegovem osnutku ZFPPod, ki so ga določene strukture ves ta čas prikrivale. Predlagatelji vsebine zakona, s katerim so zamenjali vsebino prvotnega osnutka o zaščiti malih podjetij, so s podpisom ministra za finance vladi in zakonodajni pravni komisiji posredovali tekst, brez dodanih najbolj škodljivih določb o prenosu obveznosti v 4. in 5. odst. 27. člena spornega zakona. To pomeni, da zakonodajna pravna komisija ni mogla ugotoviti nič spornega v predlogu. Prav tako je vlada določila besedilo zakona brez 4. in 5. odstavka 27. člena. Po seji vlade, naslednji dan, je strokovna služba vlade posredovala predlog zakona v Državni zbor za sprejem po hitrem postopku, vendar z dopisanimi spornimi določitvami 4. in 5. odstavka 27. člena ZFPPod. To praktično pomeni, da so poslanci glasovali o najbolj spornih določbah, ki so jim bile predložene v predlogu zakona s strani nepooblaščene osebe. Ne gre spregledati, da v obrazložitvi zakona, ki je bila predložena poslancem, ni bilo niti besede o naknadno vpisanih citiranih določbah, tako da poslanci sploh niso vedeli, da glasujejo o nečem, o čemer sploh ne bi smeli glasovati.
Če bi poslanci bili obveščeni, bi zagotovo vsaj eden od njih opozoril na nedopustnost take določbe, saj je ne pozna nobena druga država.
Zanimivo je, da mnogi ne morejo verjeti, da je to sploh mogoče v pravno urejeni državi, uradne oblasti in medijev pa to ne zanima, češ da je od takrat preteklo že 25 let.
V letu 2021 je zakonodajalec sprejel Zakon o odpravi krivic zaradi izbrisa pravnih oseb iz sodnega registra v obdobju od 23. julija 1999 do 15. januarja 2008 (ZOKIPOSR), vendar je skupina poslancev vložila amandma k prvemu odstavku 5. člena ZOKIPOSR, s katerim so bili v zakon vnešeni pogoji, zaradi katerih v treh letih veljavnosti zakona ni niti en družbenik, od več deset tisočih, dobil niti centa.
Ali je mogoče biti tako sprevržen in na ta način več desetisočim malim in nemočnim občanom povzročiti več kot 100 milijonov škode, ki jo občani Slovenije še danes plačujejo?
Včeraj predstavljena monografija je predvsem namenjena odkritju in razjasnitvi omenjene rabote nevestnih in koristno zainteresiranih visokih državnih uslužbencev in obveščanju tujih pristojnih organov, ki bi lahko spodbudili nadaljevanje postopka za odpravo vsaj delne škode.
Monografija, ki jo združenje CINIP (Civilna iniciativa nasilno izbrisanih podjetij) pošilja strokovni domači in tuji javnosti, je namenjena predvsem slovenskim oblastnim organom in pravosodju, ki po 25 letih še vedno ignorirajo svojo odgovornost za škodo, ki je bila povzročena z napakami: pravosodja, ki je pripravilo osnutek zakona, ministrstva za finance, ki je vladi podtaknilo predlog zakona ZFPPod brez škodljivih določb 4. in 5. odstavka 27. člena ZFPPod, strokovne službe vlade, ki je, po tem ko je vlada sprejela predlog zakona, pripisala omenjena dva odstavka in predlog poslala v Državni zbor po nujnem postopku, ter je z nesprejemljivim dejanjem oškodovala podjetnike osebno in njihove družine za več milijonov evrov. V omenjeni monografiji je opisano Ivanjkovo 25-letno raziskovanje in odkrivanje zlorab osebno imensko pomembnih strokovnjakov pri oblastni strukturi.
Oblast se cinično skriva za birokratskimi izgovori in pravnimi postopki, namesto da bi priznala napako in pošteno popravila škodo, ki jo je povzročila lastnim državljanom. Poleg finančne škode je država s svojim ravnanjem povzročila tudi izgubo zaupanja v institucije, in pravno varnost podjetništva, kar je dolgoročno še bolj uničujoče za družbo. Namesto da bi varovala pravice ljudi, država vztraja pri nepravičnosti in tako dokazuje, da so državljani zanjo le številke, ne pa ljudje s pravicami in dostojanstvom.
Gre za eno najtežjih napak slovenskega zakonodajalca v zgodovini samostojne Slovenije, katere posledice prizadeti posamezniki čutijo še desetletja. Sporni izbrisi pravnih oseb in dolgotrajno prizadevanje za popravo krivic, ki jim še ni videti konca, so v monografiji dr. Ivanjka celovito predstavljeni skozi osebne zgodbe in perspektive tistih, ki so bili (in še vedno so) neposredno prizadeti. Avtor je na predstavitvi poudaril, da sam ni med oškodovanci po ZFPPod, vendar čuti poklicno dolžnost, da zaradi svojih študentov in zagotavljanja spoštovanja pravne države in pokončnosti pravniškega poklica opozarja na nujno spoštovanje načela poštenosti zakonodajalca.
Ob predstavitvi knjige v angleškem jeziku so avtor in sodelujoči poudarili, da zgodba še zdaleč ni končana in da prizadeti začenjajo iskati novo pomoč pri organih v EU, ki so pristojni za ugotavljanje odstopanj od temeljnih pravno ekonomskih načel skupnega trga. Številni podjetniki, družbeniki in delničarji izbrisanih družb, ki so zaradi dolgotrajne brezpravnosti utrpeli nepopravljivo škodo, napovedujejo nove aktivnosti, da bi država Slovenija začela odpravljati škodljive posledice zlorabe položaja določenih oseb ali struktur. Prizadeti pozivajo demokratično javnost, da se seznani s problematiko izbrisa pravnih oseb in prisluhne prizadetim posameznim fizičnim osebam, ki so spregovorile odprto in prizadeto v predstavljeni monografiji. Mnogi aktivni člani v 25-letnem prizadevanju za odpravo škodljivih posledic ZFPPod počasi izgubljajo upanje v smiselnost nadaljnjega boja z nepošteno državo, vendar pa se zavedajo, da izguba lahko tudi pomeni večjo zmago človeške pokončnosti …
Eden od prisotnih na predstavitvi monografije, ki je bila v prostorih Inštituta za zavarovalništvo in pravo, je na koncu postavil vsem prisotnim vprašanje: »Ali si tisoče oškodovanih državljanov ne zasluži od oblastnih organov, da javnosti po 25 letih sporoči, kako je bila storjena napaka in da se jim vsaj opraviči. Ne zanima me ime storilca, in še manj možnost kaznovanja, temveč ugotovitev, da nas podjetnike in občane niso tako grobo kaznovali vlada in poslanci, ampak da se je to pač zgodilo … tako kot se dogajajo mnoge stvari pri nas na škodo malega človeka …«
Nihče od prisotnih ni komentiral ali odgovoril na to vprašanje, zato pa ga posredujem vam, dragi prijatelji na družbenem omrežju…!
Monografijo je izdal Kulturni center Maribor, odgovorni za založbo Dušan Hedl, urednik Peter Dobaj in sourednik prof. dr. Luka Tomažič, prevajalci Denis Mohorič, Mitja Mohorič in Chris Wherry.