Zavedanje starejših o lepoti življenja …

Vedno me navdušujejo ideje, ki mi dajo misliti. S posebnim veseljem jih zapisujem, razmišljam in jih tudi posredujem drugim; seveda če najdem sogovornika ali pa tiste, ki bi jih zanimalo, kot so to bili moji študentje.Danes sem prebral sledečo misel mojega priljubljenega pisca Kafke: «Tisti, ki je sposoben videti lepoto življenja, ne more ostareti.« Kafka…

Zgodba dvojezičnega ustvarjalca

Pisati v enem jeziku je umetnost, pisati v dveh pa prava mojstrovina. Božidar Brezinščak Bagola se kot dvojezični avtor giblje med dvema svetovoma, vsakim s svojo zgodovino, kulturo in jezikovnim bogastvom. Njegova dela raziskujejo meje jezika, medtem ko skozi pisanje ustvarja prostor, kjer se srečujeta dve različni kulturi. Ta edinstven pristop ne bogati samo književnosti,…

Največji življenjski uspeh

Ko na družbenem omrežju prebiram objave in gledam fotografije lepih trenutkov, čutim veselje, da smo narod srečnih ljudi in da smo uspešni. Kaj je biti srečen, je zelo težko opisati, in pogosto se sreča zamenjuje z veseljem ob določenem trenutku ali dogodku. O skrivnostih srečnega življenja ne vemo skoraj ničesar, čeprav veliko govorimo o sreči.…

Postal sem upokojenec (pika ali podpičje)?

Pred dnevi mi je moj dobri znanec poslal kratko sporočilo: »Postal sem upokojenec.«Kratko sem mu odgovoril: »Napaka pri zapisu, dragi moj prijatelj. Pravilno bi moral zapisati: »Postal sem upokojenec; …«).Ker ve, da mi znanje slovenščine ni nekaj, s čimer bi se lahko hvalil, me je poklical, naj mu pojasnim moj odgovor, zakaj je storil slovnično…

Načelo recipročnega delovanja …

V teh dneh zaključujem svoja razmišljanja o starosti in smrti. Prebiram številne misli in sporočila priljubljene slovenske pisateljice Mance Košir, ki je ostala v spominu starejše, zlasti hrvaške generacije kot filmska igralka v več filmih, med katerimi je ostal najbolj v spominu “Breza”, režiserja Anteja Babaje iz leta 1967, v katerem je utelesila tragični lik…

Zavedanje, kaj je v življenju pomembno…

Ko prebiramo poučne knjige o tem, kako naj živimo, nam je vedno svetovano, da je treba živeti tukaj in zdaj, namesto da se oklepamo preteklosti ali razmišljamo o prihodnosti, in da moramo ugotoviti, kaj je resnično pomembno za naše brezskrbno življenje. To se sicer zelo lepo sliši, vendar kaj to v osnovi pomeni in ali…

Kaj bi povedali študentom?

Glede na to, da sem bil več desetletij aktivno vključen v študentsko problematiko študija prava (najprej kot izredni študent, kasneje pa kot redno zaposlen, kot predavatelj in večkratni dekan), sem vedno tudi objavljal v medijih in v strokovnih publikacijah razna razmišljanja o študentih in o vprašanjih študija. Večkrat sem o tej problematiki poročal na tradicionalnih…

Odnos do upokojenih profesorjev (13)

V zadnjih letih je zaznamovalo gibanje za spremembo odnosa univerzitetnih visokošolskih izobraževalnih organizacij do upokojenih profesorjev. Zaradi pogojev upokojevanja morajo mnogi profesorji zapustiti svoje predavalnice po 65. letu starosti, pri čemer se pozablja, da je prav to obdobje pri profesorju eno najpomembnejših z vidika akumulacije znanj in izkušenj, ki bi lahko bile koristne ne samo…

Podjetniška identiteta pravniškega poklica (10)

Kar je v Sloveniji za pravniški poklic v zadnjih desetih letih posebej zaznavno, bo verjetno v bodoče še bolj prisotno. To je določena oblika komercializacije pravniškega poklica in njegovo vključevanje v operativno podjetniško poslovanje. V preteklosti so pravniki nastopali v podjetniških timih zgolj kot pravniki in so bili svetovalci nosilcem gospodarskih dejavnosti. Vendar se vse…