Ko prebiramo poučne knjige o tem, kako naj živimo, nam je vedno svetovano, da je treba živeti tukaj in zdaj, namesto da se oklepamo preteklosti ali razmišljamo o prihodnosti, in da moramo ugotoviti, kaj je resnično pomembno za naše brezskrbno življenje. To se sicer zelo lepo sliši, vendar kaj to v osnovi pomeni in ali je to lahko doseči, tega pa ni tako lahko udejanjiti.
Mnogi trdijo, da živeti zdaj pomeni biti prisoten v trenutku, polno izkusiti vsak trenutek svojega življenja in biti osredotočen na sedanji trenutek ter se ne obremenjevati s preteklostjo ali skrbeti za prihodnost. Gre za zavedanje o tem, kaj se dogaja tukaj in zdaj ter sprejemanje trenutne situacije brez odlašanja ali odmikanja v mislih. To je način življenja, ki omogoča, da se bolj intenzivno doživlja in uživa v vsakem trenutku.
Pri iskanju odgovora, kako naj to dosežemo, verjetno ni splošno veljavnih pravil. Do tega se mora vsak posameznik dokopati sam.
Naš cenjeni bivši predsednik države Janez Drnovšek se je v svoji knjigi »Misli o življenju in zavedanju« veliko ukvarjal s temi vprašanji. Zapisal je: «Mislite samo na trenutek, ki ga živite tukaj in zdaj, v njem ni nesreče, ta je v spominu, strah pa v misli na jutri.« Zavedal se je, da je naš spomin na preteklost ovira, da bi živeli osrečujoče trenutke tukaj in zdaj, saj se oklepamo preteklosti z nenehnimi obžalovanji, kako bi lahko šlo bolje, če bi se odločili drugače. Pomemben je samo sedanji trenutek, saj se nikoli nič ne zgodi v preteklosti ali prihodnosti: naša življenja so neprekinjen niz sedanjih trenutkov.
Strokovnjaki zatrjujejo, da občutimo samo tisto, kar je zdaj, vse ostalo o preteklosti pa je le informacija o preteklem trenutku. Če bi nam uspelo živeti v sedanjosti, bi hitro ugotovili, da veliko naših domnevno velikih težav sploh ne obstaja, ampak so le posamezne situacije, s katerimi se moramo spopadati – z eno za drugo oziroma korak za korakom.
Doživljanje pomembnosti trenutka je tesno povezano z ugotavljanjem, kaj je resnično pomembno. Prvi korak je, da se ustavimo in se vprašamo, kaj nas resnično osrečuje. To lahko vključuje povezovanje z dobrimi ljudmi, ljubljenimi osebami, uresničevanje svojih trenutnih želja, prispevanje k skupnosti, iskanje znanja, notranjega miru idr. Kaj nas resnično osrečuje, je odvisno od naših vrednot oziroma tega, kaj v življenju najbolj cenimo: družina, prijateljstvo, kreativnost, izobraževanje ali kaj drugega. Odvisno pa je tudi od tega, česa nam v življenju najbolj primanjkuje oziroma na katerih pomembnih področjih smo ovirani.
Osredotočenje na sedanji trenutek in ugotavljanje kaj nas resnično osrečuje, nam omogoča, da ne hitimo v prihodnost in da se ne ukvarjamo s strahom, ali jo bomo dosegli. Strah bo odveč, če se ne bomo preveč ukvarjali z bodočnostjo in pretiranimi načrti, ki so pogosto le prah v vetru …
»Mirnost in zbranost v vsakem trenutku, zavedanje njegove izjemnosti, to naredi ta trenutek naš. Takrat v njem začutimo povezanost s stvarstvom, z vsem bivajočim, z naravo in vesoljem. Z večnostjo. To nam daje občutek brezčasne blaženosti,« nam je sporočil pokojni Janez Drnovšek.
Toda do teh življenjsko poglobljenih spoznanj se je dokopal šele po tem, ko mu je življenje prekrižala bolezen, ki vse prejšnje potrebe, cilje, hrepenenja in vrednote temeljito premeša in jih včasih obrne na glavo. Zakaj moramo doživeti hude izkušnje, kot so neozdravljive bolezni, lakota, izguba svobode in miru, izguba ljubljenih oseb … da si začnemo zastavljati temeljna vprašanja, kaj je v življenju zares pomembno?
Šime Ivanjko