Abstract
The monograph systematically deals with the legal position of the company. It was published a few days ago and contains the chapters on the theory of the company, the company as an organization, the management of companies and the evaluation of the benefits of entrepreneurial activity.
Znanstvena monografija Podjetje v pravu, avtorja zasl. prof. dr. Bojana Zabela, sistematično obravnava pravni položaj podjetja. Navedena monografija, ki jo je pred nekaj dnevi izdala GV Založba, obsega poglavja o teoriji podjetja, podjetju kot organizaciji, upravljanju podjetij in vrednotenju koristi podjetniškega delovanja. Recenzijo knjige so opravili strokovnjaki s področja slovenskega korporacijskega prava: zasl. prof. dr. Šime Ivanjko, red. prof. dr. Marijan Kocbek in izr. prof. dr. Klemen Podobnik.
Zanimivo je, da se je avtor monografije s tovrstnimi vprašanji ukvarjal tudi v socializmu in uveljavil ti. teorijo institucionalizacije podjetja v luči takratnih možnih opredelitev statusnega položaja podjetja v samoupravljanju, kot organizacije združenega dela.[1]
V uvodnem delu monografije, ki je posvečen teoriji podjetja, je pojasnjeno, da iskanje pravne definicije podjetja ni smiselno, saj podjetje ni pravna, temveč ekonomska kategorija. Gre namreč za družbeno tvorbo, ki ima v pravu različne pojavne oblike, podjetje lahko uporablja tudi različne pravnoorganizacijske oblike, našteto pa preprečuje enotnost definicije.
Prvi del monografije se osredotoča na podjetje kot organizacijo, ki ima osebni in stvarni substrat. Pravni položaj osebnega in stvarnega substrata predstavlja formalno strukturo podjetja, ki je odvisna od uporabljene pravnoorganizacijske oblike ob ustanovitvi družbe. Označba podjetja za organizacijo temelji predvsem na njegovi družbeni funkciji, skupnem namenu vključenih oseb, formalni strukturi, aktivnostih za dosego izbranega cilja in notranji organiziranosti.
V drugem delu monografije je obravnavano upravljanje podjetij, s posebnim ozirom na dvojnost upravljanja delniških družb (enotirni, dvotirni sistem), podjetniško upravljanje in kodekse upravljanja, odgovornost družbenikov, poslovodnih in nadzornih organov. Pojasnjeni so tudi v slovenskem pravnem redu manj znani in obdelani pravni pojmi, kot na primer compliance (skladnost ravnanja organov vodenja in nadzora z zakonom).
Tretji del monografije se ukvarja z vrednotenjem koristi podjetniškega delovanja. V njem avtor opozori na vidike onkraj dobička lastnikov, kot temeljnega merila vrednotenja v zasebnolastninski ureditvi in izpostavi dodatna možna merila, kot so ravnanje v dobro skupnosti, javna korist in socialna funkcija podjetja.
Knjiga Podjetje v pravu prof. Zabela, ki je nestor slovenskega korporacijskega prava, predstavlja ob knjigi Oris primerjalnega trgovinskega prava, dr. Stojana Pretnarja (Ljubljana, 1953) in njegove razprave Dali jugoslovensko pravo poznaje fond de commerce (Beograd, 1969) ter ob sistemskem delu o korporacijskem pravu (Š. Ivanjko, M. Kocbek, Korporacijsko pravo, GV Založba, Ljubljana, 2003), zaključno trilogijo sistemskih del o pojmovanju podjetja, še zlasti glede podjetniških teorij, ki jih je obdelal prof. dr. Ivanjko v omenjenem delu Korporacijsko pravo (str.88-111).
Knjiga prof. dr. Bojana Zabela je nepogrešljivi pripomoček vsakogar, ki se ukvarja s pravom, ali ekonomijo ter z organizacijo podjetništva.
Lara Grušovnik, univ. dipl. prav., doktorska študentka Pravne fakultete Univerze v Mariboru
[1] Podrobno o teoriji institucionalizacije podjetja v času socializma poglejte v takratnem sistemskem učbeniku za študij gospodarskega prava v Sloveniji: Š. Ivanjko, B. Zabel, Statusno pravo organizacij združenega dela, Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani in DDU Univerzum, Ljubljana, 1978, str. 26-31.