Strokovni časopis s področja financ, davkov, zavarovanja, poslovnega prava, ki ga izdaja Davčni inštitut v Mariboru, zahaja v osemnajsto leto svojega življenja. Na nek način postaja polnoleten. V preteklih letih je vedno ob koncu meseca časopis prispel na mize strokovnih bralcev. Dejstvo je, da je bilo v preteklih turbulentnih časih malo časopisov tako konstantno prisotnih v slovenski strokovni praksi, ki je povezoval prakso in teorijo ter prispeval k izgradnji slovenskega davčno-finančnega sistema.
Če prelistamo izdane številke časopisa preteklih let ugotavljamo, da je v časopisu sodelovala vrsta do takrat neznanih avtorjev. Kot glavni odgovorni urednik v preteklih letih in tudi nosilec ideje o izhajanju tovrstnega časopisa ugotavljam, da smo vsi tisti, ki smo se navdušili nad to idejo, zadovoljni. Namreč, primarna ideja za izhajanje omenjenega časopisa je bila pritegnitev mladih, nadobudnih strokovnjakov v praksi, ki želijo prispevati svoj delež k razvoju strokovnega razmišljanja na področju davkov, financ in poslovne prakse, vključujoč tudi zavarovanje. Omenjeni časopis se je pojavil skupaj z mladimi podiplomskimi študenti davčnega in finančnega prava na Pravni fakulteti Univerze v Mariboru. S tega vidika je časopis nedvomno udejanjil temeljno idejo; vzbuditi interes za to področje v začetku nastajanja novega pravno finančnega sistema v osamosvojeni Republiki Sloveniji. Tisoče člankov, razmišljanja, ki so doslej objavljeni, so nedvomno pustili svoj pečat in bili prepoznavni na slovenskem finančnem trgu in prav tako so postali prepoznavni tudi avtorji s svojim razmišljanjem, predlogi, kritikami in postavljanjem vprašanj. Od prvotnih osnovnih informacij, ki so imele naravo pedagoškega poučevanja, je časopis postal stičišče strokovnjakov s tega področja, od katerih je večina dosegla stopnjo magisterija znanosti oziroma doktorata.
V prvi številki osemnajstletnika je uredništvo ponovno presenetilo z vrsto zanimive vsebine. Tako mag. Alenka Gorenčič in Matic Bratož podrobneje razmišljata o moderniziranju sistema DDV in spletni revoluciji v EU, Mag. Sabina Lamut nam prinaša razmišljanja o pripravah zakonodaje na obdavčitev nepremičnin in vpliv lastnikov na pripisano posplošeno tržno vrednost, dr. Tomaž Lešnik pa podrobneje poudarja davek dohodkov pravnih oseb v luči zvišanja davčne stopnje. Mag. Tadej Ulčar opisuje sistem povezovanja centralnih in trgovskih registrov (BRIS), ga. Maruša Pozvek opozarja na globalizacijski vidik davka od dohodkov pravnih oseb, Tomaž Kuralt piše o davčnem izmikanju multinacionalnih podjetij in njihov vpliv na države v razvoju, stalna sodelavka prof. dr. Janja Hojnik pa nam ponovno prinaša zanimivo sodno prakso Sodišča EU. V okviru stalnih oblik davčno-finančne novosti za institucije EU in novic s področja delovanja zbornice davčnih svetovalcev nas obveščajo o aktualnih in zanimivih vprašanjih. V tej številki je objavljeno tudi kazalo prispevkov v Davčno-finančni praksi v letu 2016, iz katerega lahko povzamemo pestrost tematike in zanimiv seznam avtorjev, ki zavzemajo v slovenski davčni in finančni stroki pomembno mesto s svojimi angažiranimi nastopi v strokovni publicistiki.
V letu 2017 časopis pripravlja določene novosti, ki bodo prispevale še h kvalitetnejši vsebini ob upoštevanju, da je pred nami na področju finančno poslovne prakse in teorije leto številnih sprememb, tako v Sloveniji, kot tudi v EU. Predvsem pa bomo vedno delovali v smeri vključevanja novih avtorjev, ki lahko s svojimi izvirnimi idejami prispevajo h kvalitetnejši in učinkovitejši ureditvi na tem področju.
Uredništvo se zahvaljuje vsem bralcem za njihovo podporo in vsem avtorjem, ki so sodelovali v preteklih letih ter vas vabimo v nadaljnje še tesnejše in poglobljeno sodelovanje.
Za uredništvo, glavni odgovorni urednik prof. dr. Šime Ivanjko