Razgovor z gospodom Francijem Pliberškom, generalnim direktorjem MIK Celje
»Uspešen podjetnik mora poznati tako trd začetek kot sladkosti uspehov in ob njih ne pozabiti na svoje začetke ter ljudi, ki so mu stali ob strani. Delavnost, trda volja, pogum, sočutje, pa tudi trpljenje in odpuščanje, vse to so občutja, ki nas oblikujejo in gradijo v uspešnega posameznika, lahko tudi podjetnika.« meni Franci Pliberšek – uveljavljen slovenski podjetnik, soustanovitelj in lastnik družbe MIK Celje. Z njim smo se v prvih pomladnih dneh pogovarjali o pogledih na življenje in podjetništvo ter zakaj je neprecenljiv občutek biti družbeno odgovorno podjetje.
MIK Celje je danes eno najuspešnejših podjetij za proizvodnjo stavbnega pohištva in zasteklitve objektov v Sloveniji. Beleži že 28 let obstoja in uspešnega poslovanja. Nas pa zanima kakšni so bili Vaši začetki?
Že v času študija sem se, ne le spogledoval s podjetništvom, ampak se ga tudi resno lotil. MIKova zgodba se je začela ob podpori in s skupno podjetniško idejo in vizijo z mojo ženo Adrijano, s katero sva se najprej začela ukvarjati z uvažanjem dekorativnih letvic, okvirjev in materialov za uokvirjanje slik. Po spletu naključij in z novo poslovno priložnostjo, pa smo našo dejavnost nadgradili s prvo proizvodno linijo za izdelavo PVC okenskih okvirjev in tako se je začela pot do današnjega MIKa, ki zaposluje 200 ljudi in je eden najmočnejših proizvajalcev stavbnega pohištva ne le pri nas, ampak tudi v tem delu Evrope. Nobena pot in noben začetek nista enostavna, a ko pogledam nazaj, je prav postopna izgradnja MIKa, kot je danes, bila tista prava in vedno se rad spomnim začetkov in iz njih črpam pozitivno energijo in elan ter vero, da ni nič nemogoče in da lahko s trdim delom in podporo najbližjih pišemo zares uspešne zgodbe.
Posebno pozornost v MIK Celje namenjate inovativnosti. V ta namen ste ustanovili tudi Razvojni center prof. dr. Petra Novaka. Lahko poveste kaj več o njegovem delovanju in prispevku k uspešnosti podjetja?
Ker ne želimo biti le proizvajalec in prodajalec stavbnega pohištva in ker trdno verjamem v strokovno znanje svojih zaposlenih, naše produkte ves čas nadgrajujemo in razvijamo tako, da so ti vedno bolj visokotehnološko zasnovani z karakteristikami, ki omogočajo najvišje energetske prihranke in omogočajo bivanje na najbolj kakovostni ravni. Inštitut dr. Petra Novaka smo ustanovili z namenom razvijati in trgu ponuditi najboljše in energetsko najbolj učinkovito stavbno pohištvo. Skozi razvoj in testiranje naših produktov pa smo se soočili tudi s slabšo kvaliteto zraka ob bolj izolativnem stavbnem pohištvu, kar nas je navdihnilo in motiviralo, da razvijemo lasten lokalni prezračevalni sistem z ohranjanjem toplote MIKrovent, ki je v celoti plod znanja in razvoja naših zaposlenih in dr. Petra Novaka, ki je glavni snovalec in razvijalec tega prezračevalnega sistema, za katerega si upam trditi, da mu po energetskih prihrankih trenutno na trgu ni prav veliko enakih. Vsekakor je ustanovitev Inštituta bila poteza, ki nas ločuje od konkurence in s katero lahko vsem našim strankam potrdimo, da za stavbnim pohištvom in prezračevalnim sistemom stojijo razvoj in znanje na najvišjem nivoju in s pomočjo raziskav in testov, ki jih izvaja Inštitut, tudi potrdimo vse podatke o prednostih naših produktov glede na ponudbo na trgu.
MIK Celje lahko označimo kot družbeno odgovorno podjetje. Podpirate športnike, umetnike, že več let zapored vsako poletje peljete brezplačno na morje 100 otrok iz socialno ogroženih družin. Tudi v času splošne gospodarske krize niste omejili dobrodelnosti. Kako to, da znotraj krožnega gospodarstva takšen pomen pripisujete socialni komponenti?
Trdno verjamem, da je družbi in okolju, ki sta te sprejela in ti navsezadnje omogočila ustvariti uspešno podjetje, potrebno vrniti vse dobro in še več. Kot športnemu navdušencu mi je v veselje podpirati celjski rokomet, ki ima močno tradicijo in je znan kot valilnica najboljših evropskih rokometašev. Ponosni sponzor celjskega kluba smo že 18 let. Tu pa so seveda tudi otroci, up naše družbe in oni so bistvo našega družbeno odgovornega delovanja. Občutek, ko vidiš in se zaveš, da lahko otrokom, ki so pridni učenci, perspektivni mladi ljudje, ki so up za našo prihodnost, a na žalost izhajajo iz socialno šibkejših družin, ki jim ne morejo omogočiti počitnic, polepšaš zasluženo poletje in jih s tem motiviraš za njihovo nadaljnje delo in uspehe, je neprecenljiv. Tako zelo, da tudi v času gospodarske krize nismo opustili naše dobrodelnosti in z njo bomo nadaljevali tudi v prihodnje.
Poleg tega, da ste uspešen podjetnik, se udejstvujete tudi kot predavatelj, vizionar in kot lahko razberemo iz Vaših odprtih pisem oster kritik političnih in družbenih razmer. Se morda spogledujete tudi s politično kariero?
Politika me ne zanima, sem človek prakse, sem pa s svojimi poslovnimi izkušnjami, vizijo in razmišljanjem vedno na voljo za posvet in implementacijo uporabnih in boljših rešitev, ki bi izboljšale pogoje za delo nas podjetnikov in življenje v naši deželici vsem državljanom.
Svoja razmišljanja ste strnili v knjigi Vsemogočni v ogledalu. Kaj ste hoteli z njo sporočiti?
Vsemogočni v ogledalu je lep povzetek moje življenjske filozofije, načel in delovanja. Ker je pomembna pot, ki jo prehodiš in ker rad delim svoje izkušnje, v upanju, da bodo pomagale komu, da bo lažje hodil po svoji poti, sem se na pobudo takratne sodelavke Mateje Zorko, odločil, da skupaj spiševa knjigo, ki bo zajela bistvo mojega razmišljanja in delovanja po modelu iz prakse v teorijo. Zdaj živita tudi v zapisani obliki in sta na voljo vsakemu, ki si želi sveže inspiracije in zna prepoznati dobro in ga preslikati v svoj vsakdan in razmišljanje.
“Ti si tisti, ki tlakuje življenje… Še prej pa moraš poznati hvaležnost, odpuščanje, sodelovanje, ljubezen, dajanje, sanjanje, trpljenje…” ste zapisali v svoji knjigi in našteli nekatere ključne vrednote. Katere osebne značilnosti so po Vašem mnenju pomembne za uspešnega posameznika, podjetnika?
Uspešen podjetnik mora poznati tako trd začetek kot sladkosti uspehov in ob njih ne pozabiti na svoje začetke ter ljudi, ki so mu stali ob strani. Delavnost, trda volja, pogum, sočutje, pa tudi trpljenje in odpuščanje, kot pišem v citatu, ki ste ga izbrali, vse to so občutja, ki nas oblikujejo in gradijo v uspešnega posameznika, lahko tudi podjetnika.
Zaposlujete več kot 200 ljudi. Kakšen je Vaš pristop k upravljanju s človeškimi viri in vodenju velikega števila ljudi? Slišali smo recimo za MIKovo akademijo…
Brez naših zaposlenih, naših MIKovcev tudi MIK ne bi bil to kar je in tega se dobro zavedam. Verjamem, da mora biti vsak za svoje delo nagrajen, bodisi s plačilom, izobraževanjem, prijetnimi družabnimi dogodki ali božičnim obdarovanjem njegovih otrok. Vse to nudim svojim MIKovcem, da bi se dobro počutili in da bi bili zadovoljni v našem podjetju. Verjamem, da so zadovoljni zaposleni najbolj produktivni in tu gre za daj-dam simbiozo.
Menite, da Slovenija zagotavlja ugodno podjetniško okolje? Če ne, kakšne izboljšave bi predlagali in v čem vidite ključne omejitve?
Vsekakor je prostora za izboljšave še ogromno. Seveda bi si želel, da bi bilo tega prostora manj ali nič, da bi bile zakonodaja, birokracija in davčna politika bolj prijazne nam podjetnikom. A če samo pomislim na vso birokracijo, administracijo, ki ju nalaga država nam podjetnikom in podjetjem, ki jih vodimo ter na nestimulativno davčno politiko, lahko rečem, da bi si želel drugačne slike. Tako pa imam vse prevečkrat občutek, da je država bolj mačehovska kot materinska do podjetništva, ki navsezadnje ne le hrani in daje delovna mesta Slovencem, ampak tudi promovira državo in pripomore k njenemu razvoju.
MIK Celje je od samih začetkov pomagala razvijati tudi Vaša soproga Adrijana, ekipi se je v zadnjem obdobju pridružil tudi sin. Kako »dihanje« za isto podjetje vpliva na Vašo družinsko dinamiko? So kakšne slabosti ali prednosti prepletanja poslovnih in zasebnih vezi?
Naša družina je rasla in zrasla vzporedno z MIKom, z ženo nama je v veliko veselje, da so v podjetje vpeti tako ali drugače tudi najini otroci, navsezadnje so oni najino nasledstvo in prihodnost. Zdaj, ko se otroci že približujejo samostojni poslovni poti, smo naredili tudi družinsko pogodbo, v kateri smo zapisali, kako bodo stvari tekle dalje tudi skozi naslednjo generacijo. V njej smo povzeli izkušnje nekaterih tujih družinskih podjetij in njihovih družinskih pogodb, kjer vodijo posel že 5. ali celo 7. generacija.
Seveda vsa družina diha s podjetjem in ker nas je v družini, s sinovo aktivnejšo vlogo v podjetju, vedno več vpetih v vodenje in skrb za posel, se trudimo, da se vsi poslovni pogovori in načrti odvijejo v poslovnih prostorih. Ko pa se vračamo domov in se usedemo k večerji, se trudimo biti mi, ne direktorji, prodajniki, in vse kar čez dan počnemo v naših pisarnah in na terenu. Včasih je težko razmejiti službeni čas od družinskega in za te slučaje imamo pravilo, da se pa po 8. uri zvečer res ne pogovarjamo več o službi in delu. Nujno je, da znamo za določen del dneva tudi izklopiti službene obveznosti in skrbi in biti le družina.
Sodelujete tudi z Inštitutom za zavarovalništvo in pravo v Mariboru, kako ocenjujete sodelovanje in kakšne so Vaše izkušnje z zavarovanji? Za uspešno poslovanje podjetja so ustrezna zavarovanja namreč neobhodna…
Sodelovanje z Inštitutom za zavarovalništvo in pravo v Mariboru je vedno strokovno in korektno ter uporabno predvsem pri večjih investicijah in projektih ter naročilih, ki prihajajo v podjetje. To je mehanizem in varovalka, ki ne le zavaruje poslovne procese in odločitve, ampak jim daje tudi dodatno težo in kredibilnost v dogovorih s poslovnimi partnerji in strankami.
Z gospodom Pliberškom se je pogovarjala dr. Petra Cajnko, vodja Raziskovalne organizacije pri IZOP.