Poklicanost posameznih strokovnjakov, zlasti tistih, ki se ukvarjajo s človekom in medsebojnimi odnosi med ljudmi vključuje na poseben način človeško inteligenco, a ne le razumske (IQ), ampak tudi čustveno (EQ) in zlasti duhovno (SQ) ‒ danes se vse preveč ukvarjamo z IQ, manj z EQ in skoraj nič s SQ.
Duhovna inteligenca je relativno nov pristop v razumevanju sposobnosti človeka, da išče odgovore na temeljna vprašanja življenja, pri čemer ne gre za poudarjanje vrednot po smrti »na drugem svetu«, temveč gre za iskanje tistih vrednot, ki omogočajo bolj smiselno življenje nasploh in tudi poklicno življenje tistih poklicev, ki so neposredno povezani z odnosi med ljudmi, kot je npr. pravniški in zdravniški poklic. Duhovna inteligenca je določena nadgradnja že doslej znane razumske in čustvene inteligence.
V kriznih obdobjih nam razumska in čustvena inteligenca ne pomagata veliko, res pa je, da v tem obdobju ti vrsti inteligence potrebujeta manj energije. Duhovna inteligenca je tista, ki lahko krizo spremeni zaradi tega, ker se angažirajo pri odpravi krize bistveno močnejši viri energije. Omenjeni sistem inteligence je kompleksen, vendar zelo prilagodljiv, in ga vodi edinstveno povezana zavest o potrebi spremembe. Duhovna inteligenca je tista, ki lahko izniči stare vzorce in ustvarja nove, zlasti pa lahko spreminja človeške motive. Danes, ko človek išče smisel življenja, je duhovna inteligenca naša osnovna inteligenca, ki je tudi temelj za pravilno delovanje razumske in čustvene inteligenca. Prva nam omogoča, da osmislimo naše življenje v širšem, bogatejšem in bolj smiselnem kontekstu življenjskih vrednot.
Človek je v bistvu duhovno bitje, ki daje gonilno moč fizičnemu delu življenja, da se udejanji kot smiselno življenje. Zato je posledično človek zmožen postavljati bistvena oziroma temeljna vprašanja o smislu življenja.
Duhovna inteligenca nam omogoča vpogled v celoten položaj oz. v vseobsegajoče razumevanje določenega razmerja. Človek je bitje, ki vedno išče nekaj novega in je nezadovoljen s tem, kar ima, zato poskuša poseči v globje razsežnosti in izkoristiti zmožnosti, ki jih dojema. Duhovna inteligenca ni masovna. Imajo jo manjše skupine ljudi, ki jo prenašajo na množice in s tem negujejo duhovno inteligenco množic. Če uporabimo prispodobo, ki jo poznamo iz digitalnega sveta, sta razumska in čustvena inteligenca neke vrste strojna oprema, duhovna inteligenca pa programska oprema. Zanimivo je, da je o duhovni inteligenci razmišljal tudi Platon, ki je domneval, da človeška bitja komunicirajo med seboj na isti programski oz. valovni dolžini, zato ker jim njihova oprema omogoča dostop do univerzalnih naukov. Možgani naj bi bili kot televizija, ki enostavno preoblikuje signale v sliko oz. govor. Carl Jung praktično pozna tudi nekaj podobnega pod pojmom kolektivne podzavesti ali pa skupne plasti družbenega življenja, v kateri živi človeštvo.
*Duhovna inteligenca je tretja vrsta inteligence, ob razumski in čustveni, ki poskuša prepoznati globlji smisel življenja. Pri pravnikih je to še posebej pomembno, ker se ob uporabi prava srečujemo z dogodki, ki so povezani tudi z moralno-etičnimi in tradicionalnimi kulturnimi vrednotami. Duhovna inteligenca nam omogoča, da ob uporabi prava delujemo modro v najširšem pomenu besede, predvsem pa iščemo globlji pomen poklicnega pravniškega življenja. S temi vprašanji se srečuje veliko pravnikov, vendar se z njimi ne morejo poglobljeno ukvarjati.
Pri duhovni inteligenci gre za t. i. inteligenco modrosti (gr. Sophia), vendar je zelo težko opisati, še manj pa določiti, kaj je ta oblika inteligence. Praviloma je povezana z institucionalno organizirano vero, ki je v naši družbi tabu, čeprav je duhovna inteligenca nastala pred verskimi institucionaliziranimi sistemi. Sodobna duhovna inteligenca ni nujno povezana z vero, čeprav se ta vrsta inteligence in vera ukvarjata z enakimi ali podobnimi vprašanji. Pri duhovni inteligenci ne gre za vrednote, ki bi se naj uveljavljale in bile koristne za življenje po smrti, glede na to da imajo lahko tudi agnostiki in ateisti visoko stopnjo duhovne inteligence.
Duhovna inteligenca omogoča, da se spreminjamo in da pomagamo drugim, da se spreminjajo. Pravniki smo po naravi stvari konservativni in se zelo neradi spreminjamo, medtem ko mnoge druge ljudi sili v take spremembe družbeni in predvsem tehnološki razvoj. Duhovna inteligenca nam omogoča iskanje vizij, do katerih nas ne vodi nobena druga inteligenca. Razumska inteligenca je zunanja in nam omogoča povezovati zunanja pravila; čustvena inteligenca nam omogoča, da se prilagodimo različnim življenjskim razmeram. Obe pa sta omejeni. Duhovna inteligenca je notranja in je neomejena. Omogoča nam, da brez posebnih zunanjih pravil ustvarjamo izvirne nove vizije in jih brez omejitev spreminjamo.
Duhovna inteligenca strokovnjaka je spoznanje, da je poklicno delo v službi posameznika in družbene skupnosti v kontekstu spodbujanja človeka, da izstopi iz sveta materialnosti v svet duhovnosti in učlovečenja.
O duhovni inteligenci se lahko širše seznanite v: Šime Ivanjko, Aforizmi in razmišljanja, Univerzitetna založba v Mariboru, 2020, str.247 in Danah Zohar – Jan Marshall, SQ Duhovna inteligencija – suštinska inteligencija Copyright © 2002, za hrvatsko izdanje V.B.Z., Zagreb.
Šime Ivanjko