Na IZOP-Inštitutu za zavarovalništvo in pravo v Mariboru smo na prošnjo odvetniške pisarne obravnavali zanimiv primer s področja zavarovanja in domnevne kršitve obveznosti zavarovanca, da pravilno obvesti zavarovalnico ob sklepanju zavarovalne pogodbe.
V konkretnem primeru gre za življenjsko zavarovanje, ki ga je sklenil zavarovanec, ki je bil onkološki bolnik, ne da bi on to tudi vedel. Stališče, ki smo ga na podlagi analize celotnega primera zavzeli je, da je dokazno breme na strani zavarovalnice, ki mora dokazati, da je zavarovanec vedel ali pa bi moral vedeti za bolezen. Po vseh izvedenih dokaznih postopkih smo posredovali mnenje, da zavarovalnica ni imela temelja razdreti pogodbe o življenjskem zavarovanju, ker ni dokazala, da je zavarovanec vedel ali pa bi moral vedeti za bolezen, saj se do trenutka sklenitve zavarovalne pogodbe ni zdravil in mu tudi ni bila postavljena diagnoza s strani zdravnika. Dejstvo je, da so pri njemu bili določeni simptomi, ki so kazali na to, da se bolezen razvija, vendar se tega zavarovalec ni zavedal. Šele po štirih mesecih, ko je bila zavarovalna pogodba sklenjena, je prvič dobil postavljeno diagnozo onkološke bolezni.
Bistveno pri tovrstnih problemih je torej, da je dokazno breme o tem, da je zavarovanec vedel ali bi moral vedeti za svoje zdravstveno stanje, na zavarovalnici, ki mu mora to tudi dokazati. Če dokaz zavarovalnice ne uspe v smeri, da se je zavarovanec zavedal obstoja bolezni, čeprav so pri njem obstajali simptomi bolezni, vendar ni niti pomislil, da bi ti simptomi bili povezani z onkološko boleznijo – zavarovalnica torej ni imela razloga, da razdre, v tem primeru konkretno, zavarovalno pogodbo.
V podobnem primeru, za katerega je prav tako izdelal mnenje IZOP, pa je zavarovanec že v trenutku sklenitve zavarovalne pogodbe imel postavljeno diagnozo, da boleha za levkemijo – v tem primeru je bilo zavzeto stališče inštituta, da ima zavarovalnica pravico razdreti pogodbo, glede na to, da je zavarovalec že imel vedenje, da boleha za levkemijo, od katere je kasneje tudi umrl.