V zvezi z razpravami o spornih zavarovalnih pogodbah in možnostih njihove razveljavitve je IZOP-Inštitut za zavarovalništvo in pravo v Mariboru za svoje člane raziskal katere pogodbe so sporne, glede na način njihove način sklenitve.
Glede na predhodno mnenje Evropskega sodišča in kriterijev, na katerih so utemeljene odločbe Vrhovnega sodišča ZR Nemčije in Avstrije, je mogoče, ob upoštevanju slovenske prakse in obstoječe zakonodaje, oceniti, katere zavarovalne pogodbe izpolnjujejo pogoje za razveljavitev. Takoj na začetku je potrebno povedati, da je potrebno pri vsaki zavarovalni pogodbi posebej ugotavljati način, kako je bila zavarovalna pogodba sklenjena, kdo je zavarovalec in kdo je opravljal vlogo zavarovalnega zastopnika oziroma pooblaščenca zavarovalnice pri sklenitvi zavarovalne pogodbe.
Ko govorimo o sklenitvi zavarovalne pogodbe imamo v mislih različne načine sklepanja in več različnih pravnih razmerij , ki se oblikujejo v večjem številu faz, ki pripeljejo do dokončne sklenitve zavarovanja. Za razveljavitev zavarovalne pogodbe je v luči razlag omenjenih sodišč najbolj pomembna faza razgovora med zavarovalnim zastopnikom in bodočim zavarovancem. Gre za obveščanje zavarovalca pred podpisom ponudbe, ki jo zavarovalec izroči zastopniku oziroma pošlje zavarovalnici.
Pri tem pa je potrebno pojasniti različne načine sklepanja zavarovalnih pogodb v praksi in jih primerjati z načini sklenitve zavarovalne pogodbe, ki jih narekujejo načela varstva potrošnikov, tj. zavarovancev v direktivi in v našem Zakonu o zavarovalništvu. Pri sklepanju pogodb življenjskega zavarovanja, ne glede na to ali gre za klasično življenjsko zavarovanje ali pa za pogodbe z naložbenim tveganjem, zavarovalnice izvajajo različne načine postopkov sklepanja.
Vrste modelov sklepanja zavarovalnih pogodb na področju življenjskih zavarovanj
V dosedanji evropski praksi imamo praviloma tri načine oziroma modele sklepanja življenjskih zavarovanj:
- polični model oziroma model police (Policenmodell),
- ponudbeni model oziroma model ponudbe (Antragsmodell) in
- invitacijski model oziroma model vabila (lat. invitatio = vabilo).
V Nemčiji je bil prvi model (tj. polični) zakonsko opuščen 1. januarja 2008 – v Sloveniji pa je to tradicionalno domnevno običajen način sklepanja zavarovanj, v skladu z določbo 925.čl. Obligacijskega zakonika, ki je postala sporna, ker verjetno ni usklajena z direktivo.
Celotna strokovna objava in razlaga spornih dejstev s primeri je na razpolago članom IZOP-Inštitut za zavarovalništvo in pravo v Mariboru po elektronski pošti.
Nečlani lahko strokovno objavo naročijo po elektronski pošti na institut@zavarovanje-osiguranje.eu ali na tel. št. 02/421-38-53.