Zavarovalništvo mi je osebno najljubše pravno področje, s katerim sem se srečal že kot telefonist in kurir v Zavarovalnici Maribor v obdobju 1962-1964 in kot izredni študent na Višji pravni šoli v Mariboru. Čeprav takrat kot telefonist nisem bil dolžan polagati strokovnega izpita iz zavarovalništva, sem se prostovoljno prijavil in ga precej hitro tudi uspešno opravil. Šlo je za izpitni program, ki je bil predpisan v bivši Jugoslaviji za vse delavce v zavarovalništvu. Zavarovalništvo me je, kot “hiša tisočerih poklicev”, tako pritegnilo, da sem magistriral s temo Zavarovanje avtomobilske odgovornosti, na Pravni fakulteti v Zagrebu, in s temo Zavarovanje odgovornosti podjetja doktoriral na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani pod vodstvom profesorja dr. Stojana Cigoja, ki je bil eden najboljših profesorjev civilnega prava.
Verjetno ni bilo slučajno, da sem v bivši Jugoslaviji prvi objavil obsežen tekst o zavarovanju avtomobilske odgovornosti že leta 1969 v hrvaškem časopisu Osiguranje i privreda. Prav objava tega članka, ki je bil napisan na podlagi moje magistrske naloge, sem na osnovi priporočila Croatia osiguranje iz Zagreba dobil 10-mesečno štipendijo DAAD – Deutscher Akademischer Austauschdienst za izdelavo doktorske disertacije, saj v takratni Jugoslaviji ni bilo potrebne literature za to področje.
Moja objava leta 1969 je skoraj po 50. letih pozneje spodbudila znanega zagrebškega odvetnika Šimeta Savića, da me predlaga za mentorja svoje doktorske disertacije z naslovom »Obvezno osiguranje od avtomobilske odgovornosti kao sredstvo zaštite potrošača» (Obvezno zavarovanje avtomobilske odgovornosti kot sredstvo zaščite potrošnikov), ki jo je leta 2020 obranil na Pravni fakulteti Sveučilišta v Mostaru pod mojim mentorstvom.
Na podlagi omenjene disertacije je doktorant v poletnih mesecih tega leta izdal knjigo z enakim naslovom v hrvaščini. Promocija knjige je bila v Zagrebu 15. julija 2022, na kateri smo kot recenzenti prof. dr. sc. Marijan Ćurković, prof. dr. sc. Mile Lasić in moja malenkost predstavili omenjeno knjigo. Na promociji se je razvila zanimiva razprava v zvezi z vprašanji, ki jih je avtor dr. Šime Savić izpostavil v disertaciji in pozneje v knjigi.
Avtor je kot odvetnik na področju zavarovalništva kritičen do vprašanj likvidacije škod pri zavarovalnicah, saj oškodovanci ne uživajo pravic kot potrošniki z zakonom obveznih storitev, ki jih ponujajo zavarovalnice, saj so prepuščeni dobri volji zavarovalnic. V knjigi je vrsta predlogov, ki naj bi »de lege ferenda« izboljšali položaj (p)oškodovanih oseb v prometu. V praksi nihče ne nadzoruje zavarovalnic v postopkih likvidacije pri obravnavanju zahtevkov žrtev v prometu, zavarovalnice ne plačujejo obresti, otežujejo (zavlačujejo) postopke in ne plačujejo akontacije. Žrtve pa praviloma nimajo sredstev za dolgotrajne sodne postopke.
Knjiga podrobneje obravnava in opozarja tudi na prakso v Republiki Sloveniji, kakor tudi v drugih republikah bivše Jugoslavije.
Veseli me, da sem lahko kot mentor v postopku izdelave omenjene doktorske disertacije, pa tudi kot recenzent omenjene knjige, prispeval svoja razmišljanja v smeri, ki jih je nakazal tudi spoštovani kolega, avtor knjige dr. sc. Šime Savić, kateremu tudi tukaj izrekam iskrene čestitke tako za doktorat kakor tudi za objavljeno knjigo, ki jo že berejo tudi zavarovalni strokovnjaki v Sloveniji.
Upam, da bo tudi ta knjiga vsaj delno zapolnila vrzel na področju strokovne zavarovalno pravne literature, tako na Hrvaškem kot tudi v Sloveniji. Zavarovalnice, v svoji ihti povečevati dobiček, zelo malo pozornosti posvečajo raziskavam, ki bi poglobile in razširjale zavarovalniško kulturo in znanost, še manj pozornosti pa posvečajo varstvu zavarovancev in še posebej oškodovancem v avtomobilskih nesrečah.