Pojem premije ni zakonsko določen v nobenem predpisu, zavarovalna stroka pa od leta 1915 opredeljuje pojem premije kot plačilo (ceno) zavarovalnici za prevzem zavarovalnega kritja, ne glede na to, kako se to v pogodbi imenuje.[1]
Finančna stroka v zavarovalništvu loči bruto (kosmata premija) in neto premijo, ki je sestavljena od riziko premije, funkcionalne premije (dela premije za nevarnost-riziko).
Pri premoženjskih zavarovanjih je zavarovalna premija sestavljena iz dela premije za nevarnost (riziko) in dela premije za stroške. V premijo se ne štejejo davki in prispevki, čeprav se v praksi tudi to obravnava kot del premije, kar pa ne ustreza pravilnemu pojmovanju zavarovalne premije.
Pri življenjskih (z rizikom doživetja) in prostovoljnih dodatnih pokojninskih zavarovanjih se zavarovalna premija deli na: premijo za nevarnost (riziko), varčevalni del premije in stroškovni del premije.
Stroškovno premijo določi zavarovalnica na podlagi dejanskih stroškov za izvajanje zavarovalnih poslov.
Neto premija je neposredno namenjena za kritje obveznosti zavarovalnice proti zavarovalcu, pri bruto premiji pa gre za seštevek neto premije in dela premije za kritje organizacijskih in upravljavskih stroškov zavarovalnice. Pri tem stroškovnem delu premije, ki ga v praksi imenujemo režijski dodatek, gre za kritje stroškov dela zavarovalnice. To v praksi pomeni, da je premija sestavljena iz dve delov obveznosti zavarovalnice do zavarovalca in do »sebe«. Zavarovanec ima pravico le do izplačila, ki je odvisno od neto premije, s stroškovnim delom premije zavarovalec plača zavarovalnici njeno delo in na tem delu zavarovalec nima nobenih pravic.
[1] Glej v Berliner Kommentar zum Versicherungsvetragsgsetz ( Heinrich Honsel),Berlin, Springer, 1999, str. 567, kjer se navaja, da je ta opredelitev pojma premije bila uporabljena v gradivu za izdelavo avstrijskega zakona o zavarovalni pogodbi iz 1917 leta, ki se je v bivši SFRJ uporabljal kot pravno pravilo do 1978 oziroma do sprejetja Zakona o obligacijskih razmerjih, ki je urejal zavarovalno pogodbo na enakih izhodiščih kot avstrijski zakon o zavarovalni pogodbi.